Advert
Advert
Advert

Bozcaada’nın BIFED’i çocukların da festivali

Bozcaada’nın BIFED’i çocukların da festivali
Bozcaada’nın BIFED’i çocukların da festivali Serieskni
Bu içerik 951 kez okundu.
Advert


Çocukların BIFED’i

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin bir parçası olan Anka Atamer Çocuk Programı, bu yıl film gösterimlerinin yanı sıra çocukların keyifle vakit geçirirken öğrenecekleri, doğaya yakın hissedecekleri, yaratıcılıklarını özgürce yaşayıp ifade ederken masallarla, yazarlıkla kendilerini keşfedecekleri atölyelerle festivali çocukların da BIFED’i yapıyor.

Seramik – baskı – minyatür sanat dallarıyla ilgili önemli atölye çalışmaları yapan Göksel Sevim, çocuklara geleneksel baskı tekniği ve Troia hakkında bilgi verecek. Troia baskı kalıpları ile pamuklu kumaşlara yapılan baskılar kurutulup ütülendikten sonra boyanıp sergilenecek.

Paraşüt Kitap’ın kurucularından Eda Doğançay‘ın eğitmenliğindeki bu atölyede çocuklar, “Toprak Ana Masalları” adlı kitapta yer alan bir masal üzerinden doğanın dengesi ve insanların doğayla ve canlılarla kurduğu ilişkilerin farklı dinamikleri üzerine tartışacaklar. Çocuklar için Felsefe (P4C) metoduyla gerçekleştirilecek atölye, çocukların eleştirel ve yaratıcı düşünme, hipotez yaratma, akıl yürütme, birlerinin varsayımlarını sorgulama, soyutlama gibi becerilerini geliştirecek.

Yaratıcı yazarlık atölyesi

Paraşüt Kitap’ın kurucularından Özge Akkaya, ilk bölümde öykünün temel ögelerini anlatacak ve çocuklara temel kurgu bilgileri verecek. Sonrasında çocuklar bu bilgiler ışığında kısa birer öykü kaleme alacaklar. Başlangıç noktası olarak çocuklara 10 kelime verilecek, bu kelimeler Özge Akkaya’nın yazdığı “Kuzey Ormanında Bir Gece” adlı çocuk kitabından seçilecek. Çocuklar yazdıklarını okuduktan sonra aynı kelimelerle nasıl farklı kurgular yaratıldığı üzerine konuşulacak.

Dinle bak doğa ne diyor 

1988 yılında ülkemizdeki ilk ekoloji okulunu açan ve yıllarca TEMA Vakfının eğitim programlarına katılan Tuncay Neyişçi, çocukları keyifli bir keşfe davet diyorBir yaprakla, taş parçasıyla, bulutlarla nasıl konuşulabileceğini deneyimlerken doğanın dilini öğrenmek…  Çalışmanın temel amacı bilgi vermek değil, çocukların bilgiye kendilerinin ulaşabilmesinin yollarını göstermek.Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bozcaada Yerel Tatlar Festivali İçin Geri Sayım Başladı.
Bozcaada Yerel Tatlar Festivali İçin Geri Sayım Başladı.
Yüzlerce Karıncanın Yiyecek Telaşı Tatilcilerde Deprem Tedirginliği Yarattı
Yüzlerce Karıncanın Yiyecek Telaşı Tatilcilerde Deprem Tedirginliği Yarattı