Advert
Advert
Advert

Esnafın Durumu Alarm Veriyor

Esnafın Durumu Alarm Veriyor
Esnafın Durumu Alarm Veriyor
Bu içerik 827 kez okundu.
Advert


Son yıllarda büyük marketlere ve alışveriş merkezlerine karşı yaşam savaşı veren bakkalımız içinde bulunduğumuz ekonomik durumla birlikte iyice zorlanmakta. Bir türlü çıkmayan, esnafı büyük marketlere karşı koruyacak düzenlemeler yerine; esnafımızı çeşitli sorunlarla baş başa bırakan gelişmeler peş peşe yaşanmakta. Bunların sonuncusu da sigaranın tek tip paketlerde satılmasıyla ilgili yasa teklifi oldu.

Her köşe başında açılan marketlerle baş etmek bakkalımız için başlı başına bir sorun. Bakkalı koruyacak düzenlemeler de zamanında yapılmayınca ilimizdeki bakkallar ekmek ve sigaraya mecbur kaldı. Ekmek zaten bakkalımız için bir gelir kapısı olmaktan çıkalı çok oldu. Sigara satışları bakkalın gelirlerinin yüzde 60’ından fazlasını oluşturuyor. Ne zamanki kaçak sigara satışları artıyor işte o zaman bakkalın elinde hiçbir koz kalmıyor. 2014 yılına kadar yaşanan da buydu. Yüzde 20 seviyelerine kadar çıkan kaçak sigara seviyesi bakkalın cebinden çalmış, ilimizde pek çok esnaf bu yüzden kepenk indirmişti. Yaşadığı zorluğu çok iyi hatırlayan bakkal, o günlere dönmek istemiyor.

Çanakkale Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Engin Kandemir’in konuya dair görüşlerini aldık. Başkan Kandemir, “Kara paket olarak anılan yeni düzenleme, bir yasa teklifi dâhilinde Meclis’te görüşülmekte. Piyasa gerçeklerini bilen hiç kimsenin tasvip etmeyeceği bu uygulama, kaçak sigara ticaretinin tekrar eski seviyelerine dönmesine sebep olabilir. Bakkalın gelirlerinde, cirosunda ciddi bir azalmaya yol açabilir. Esnafımız adına devletten ricamız, bu düzenleme ele alınırken bütün olumsuz etkilerinin de dikkate alınması çünkü bakkalın, esnafın artık dayanacak gücü kalmadı.” dedi. Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Voleybolda Yıldız Kızlar'dan Önemli Başarı
Voleybolda Yıldız Kızlar'dan Önemli Başarı
81 İLİMİZDEN 81 ÖĞRETMENİMİZ ÇANAKKALE DESTANININ YAZILDIĞI TOPRAKLARDA
81 İLİMİZDEN 81 ÖĞRETMENİMİZ ÇANAKKALE DESTANININ YAZILDIĞI TOPRAKLARDA