Advert
Advert
Advert

Muharrem Erkek'in 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Açıklaması

Muharrem Erkek'in 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Açıklaması
Muharrem Erkek'in 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Açıklaması
Bu içerik 888 kez okundu.
Advert

CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Açıklamasında;

'' Değerli Basın Mensupları,

  Bir ülkede demokrasi olup olmadığını anlamak için çok önemli birkaç ölçüt vardır ki bunlardan biri de ifade ve basın özgürlüğüdür. Bu özgürlük yönetenler için değil, halk için, halkın doğru bilgilenmesi için vardır. Halkın doğru haber almasının sağlanması konusunda yönetenlere büyük sorumluluklar düşmektedir. İktidar sahipleri, ifade ve basın özgürlüğünün yaşama geçmesi için azami özen göstermek zorundadır. Oysa ülkemizde iktidar, basına “ya bendensin ya da yok olacaksın” mantığıyla yaklaşmakta, eleştiriye tahammül edememekte, kendisi gibi düşünmeyenlere “terörist” bile diyebilmektedir. Böyle bir ortamda özgür düşünce, demokrasi gelişebilir mi?

  Değerli Arkadaşlar,

  Gazetecinin özgür olmadığı bir ülkede, kimse özgür değildir. Freedom House 2018 Dünya Özgürlükler Raporunda, Türkiye maalesef “özgür olmayan” ülkeler içerisinde yer almaktadır. Bunun altında yatan nedenlerden biri de basın özgürlüğünün olmamasıdır. Bakınız, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü 2018 Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında Türkiye, 180 ülke arasında 157. sıradadır. Aynı örgütün yıllık bilançosuna göre Türkiye son 3 yılda üst üste en fazla gazeteciyi hapse atan ülke konumundadır. Başka bir örgüt olan Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) raporuna göre dünyada en fazla tutuklu gazeteci sayısı açısından Türkiye Çin ve Mısır ile birlikte 3 üncü sıradadır. Türkiye tutuklu gazeteci sayısı açısından Suudi Arabistan’ı bile geçmiş durumdadır. Bu koşullarda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Türkiye’de özel bir önemle ele alınmalıdır.

  Değerli Basın Mensupları,

  Ülkemizde, içlerinde Parti Meclisi Üyemiz Eren Erdem’in de olduğu 142 gazeteci tutuklu! Ömrünü FETÖ ile mücadeleyle geçiren, herkesten önce F tipi örgütlenmeleri yazan Emin Çölaşan ve Necati Doğru hakkında FETÖ ile iltisaklı oldukları gerekçesiyle ceza istenmektedir. Tehdit edilen, hedef gösterilen gazetecilere her gün yenisi eklenmektedir. İşte 10 Ocak bu gidişin son bulduğu günü temsil ettiği zaman daha anlamlı hale gelecektir. Gazetecilerimiz, işten atılma korkusu, hedef gösterilme, tehdit edilme kaygısı olmadan kalem tutabiliyorsa, o zaman Türkiye’de demokrasiden bahsedebileceğiz.

Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı ve yaşamını kalemine, özgür düşünceye adamış gazetecilerimizi saygıyla anarken, basın mensuplarımızın hak ettikleri özgürlük ortamında mesleklerini icra edebilecekleri 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günlerini kutlamalarını dilerim.

Saygılarımla.'' ifadelerini kullandı.


Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Japonya İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki Valiliği Ziyaret Etti
Japonya İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki Valiliği Ziyaret Etti
ÇOMÜ Öğrenci Konseyi, 92 Üniversite Başkanına Ev Sahipliği Yaptı
ÇOMÜ Öğrenci Konseyi, 92 Üniversite Başkanına Ev Sahipliği Yaptı