Advert
Advert
Advert

AK PARTİ’DE DÜĞÜM ÇÖZÜLDÜ

AK PARTİ’DE DÜĞÜM ÇÖZÜLDÜ
AK PARTİ’DE DÜĞÜM ÇÖZÜLDÜ
Bu içerik 4124 kez okundu.
Advert

Dün Esenler Anafartalar spor salonunda AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’unda katılımı ile AK Parti’nin ilçe ve belde belediye başkan adayları açıklandı. 

Aylardır isimlerle ilgili bir çok spekülasyon vardı fakat ben köşemden bu isimleri yaklaşık 2 ay önce ilan etmiştim. Elbette tahminlerimizde 1-2 isim sapmaya uğradı. Takdir edersiniz ki bizlerde insanız ve her tahminimiz tutmayabilir. Ama Çanakkale kamuoyunda dünkü sonuçlara en yakın isimleri hem de en erken ben yazdım dersem yanlış bir şey söylemiş olmam. Bizler elbette bir gazeteci titizliği ile kamuoyunun nabzını tutarak bu tahminlerde bulunduk.

PEKİ ADAYLAR NE İFADE EDİYOR?

Öncelikle şunu söylemeliyim listede çok sürpriz isim yok. Ezine’de Haluk Babaoğlu Gökçeada’da Yücel Atalay gibi partinin ağır toplarına yer verilmemesi elbette sürpriz oldu. Bir diğer sürpriz sayıla gelişme ise Umurbey’de yaşandı. Biz köşemizden defalarca Umurbey’de çok şeylerin yanlış gittiğini ve mevcut başkanla yola devam edilmemesi gerektiğini ifade ettik. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın bu iddialarımızı ciddiye aldığı ve iddialarımızı incelettiğini biliyorduk. Sayın Turan Umurbey’de bizi  ve vicdanının sesini dinlemiş olmalı ki aylardır yaptığımız çağrı cevapsız kalmadı. Parti’de şaibeli isimlere yer verirseniz sizde şaibelerine ortak olursunuz. Bülent Turan bu konuda hassas.

Ezine’de ise bir çok CHP’li dostum arayarak Ezine’de eski CHP Belediye başkanı için seçimin bittiğini ve seçimi CHP’nin kazandığını ilettiler. Güray Yüksel ismi ile Ezine’de nedendir bilmiyorum ama bir antisempati var. Ben kendisini severim fakat siyasette daha çok tırmanması gereken merdiven varken bir anda kendini 1.basamakta bulması şaşkınlıkla karşılandı. 2014’te zaten fotofinish ile kazanılan Ezine’de sıkıntı olacağı kesin gibi.

Çan’da Abdurrahman Kuzu olmazsa teşkilatın büyük tepki vereceğini hep ilettik. Yola Çan’ın mimarı Abdurrahman Kuzu ile devam edilecek fakat bu kez rakibi dişli. Çan’da 1 oy bile çok önemli.

Ayvacık’ta M.Ünal Şahin dışında bir b planı olmadığını köşemden yazmıştım. Ünal Başkan yine alır götürür.8

Bayramiç’te başarılı başkan Sadettin Arslan’ın arkasında büyük bir halk ve teşkilat desteği mevcut. Sadettin başkanın rakibi de bu kez dişli Fakat Sadettin Başkan Bayramiç’te yaptıkları ile gönüllere taht kurmuş durumda

Biga’da Bülent Erdoğan ismi seviliyor fakat İsmail Işık ismi daha da seviliyor. Biga’yı 31 Mart akşamı herkes merak edecek.

Gelibolu’da Bülent Çetin ismi teşkilat içinde ciddi sıkıntılara yol açmış durumda. Partililer tepeden inme bu isme karşı çok tepkililer. Gelibolu’da MHP’nin adayı da AK Parti eski ilçe başkanı güçlü isim Mehmet Eligül. Gelibolu’da AK Parti’nin kazanma ihtimali sıfırdan da az.

Bozcaada’da ise işler karışık. AK Parti ilçe başkanlığı tarafından 7 göbek adalı olan isimlerin seçmen kaydına yapılan itirazlar ilçeyi karıştırmış durumda. Adalı bir vatandaş tarafından bize ulaştırılan bilgi(ler)ye göre 1846 dan beri soyu sopu orada olan kendisinin seçmenliğine dahi itiraz edilmiş durumda.Başka ne bilgi verdi bize onu kanıtı olmadığı için şu an paylaşmıyoruz. AK Parti ilçe başkanlığı itirazı geri çektiğini açıkladı fakat hata bir kez yapıldı mı geriye alınması zor. Erdoğan Madak isminin Ada’da karşılığı var. Aldığımız bilgilere göre Adada çalışmaya  başlamış bile .

Bu arada İkamet krizi sadece Bozcaada’da değil, Geyikli ve Küçükkuyu‘da da sorun olmuş durumda. Hatta ulusal gazetede bir yazar yaşanan bu durumu Rio Karnavalı gibiyiz diyerek nitelemiş, aslında haklı. Küçükkuyu belediye başkanı Cengiz Balkan’ın bile seçmenliğine itiraz edilmiş. Adam belediye başkanı. Artık gerisini siz düşünün bu itiraz olayı o kadar cıvıklaşmış durumda.

Gökçeada da ibre şu an için mevcut başkan Ünal Çetin’den yana, AK Partinin adayı olan isim Adalı değil ve ilçe başkanı ile akrabalığı var, Danışmanın da hemşosu. Bir defa parti aile şirketi değil bunun çok iyi bilinmesi lazım.

Geyikli’de adaylık teklifi bizzat Bülent Turan tarafından götürülen Mevlüt Oruçoğlu sevinç yaratmış durumda. Rakibi Ercan Yılmaz’ı en çok zorlayacak isim AK Parti’den aday oldu. 31 Marta 70 günlük bir süreç var kim ne kadar gönüle girerse o kadar başarılı olunacaktır.

Çanakkale’de cumhur ittifakı yerel seçimlerde devam edilecek mi bilinmiyor ama Merkez’de Ayhan Gider ismine karşı MHP’nin de sempatisi olduğunu biliyoruz. İlçelerde muhtemelen MHP’de kendi adaylarını çıkartacak gibi duruyor. Merkezde ise MHP laf olsun diye bir aday çıkartacağa benziyor. İttifakın nasıl bir yol izleyeceği kısa süre içerisinde netleşecektir.

Kalın sağlıcakla..


Göksel ACARAY

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiliz savaş gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan geçti
İngiliz savaş gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan geçti
Şifayı 160 Kilometre Uzakta Buldu
Şifayı 160 Kilometre Uzakta Buldu