Advert
Advert
Advert

AYVACIK’I ŞEHİR YAPAN BAŞKAN

AYVACIK’I ŞEHİR YAPAN BAŞKAN
AYVACIK’I ŞEHİR YAPAN BAŞKAN
Bu içerik 4206 kez okundu.
Advert

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçim sürecinde köşemde her hafta Çanakkale ve ilçelerini yönetmeye talip olan başkan adaylarını ele alacağımı ifade etmiştim.

Kamuoyunu doğru tarafsız bilgilendirmek amacı ile köşemde elimden geldiğince başkanlarımızı  iyi-kötü yönleri ile, yaptıkları, yapacakları, yapabilecekleri ve yapamadıklarını şeffaf bir şekilde okurlarım ile paylaşacağım.

Bu hafta yazıma Ayvacık ilçesi ile başlayacağım. Bunda alfabetik sıra gözettiğimi düşünmeyin sadece Ayvacık ve M. Ünal Şahin başkan ile başlamak istedim.

AK Parti geçtiğimiz hafta sonu genel başkanvekili Numan Kurtulmuş’un katılımları ile başkan adaylarını açıkladı. Aday adaylarından en garanti olan başkanların başında ikinci sırada Ayvacık ilçesi başkanı geliyordu . Bizim aylardır yaptığımız listelerde  Yenice Veysel Acar, Ayvacık M. Ünal Şahin diye devam eden bir kombin oldu hep.

Peki neden mi Ayvacık Ünal Başkan garantiydi?

Hadi hep beraber analiz edelim.

M. Ünal Şahin 1955 Doğumlu Ayvacık kökenlidir. Babasının görevi nedeni ile Ankara’da dünyaya gelmiştir. Kendisi 2004 yılından beri Ayvacık belediye başkanlığı görevini başarı ile yürütmektedir.

2014 yılında kırdığı 3 dönem üst üste belediye başkanı olma rekorunu bu dönem de kazanırsa 4 döneme çıkartarak bu anlamda Türkiye’de de tarihe geçecek başkanlardan olacaktır. 

M. Ünal Şahin siyasetten öncede Ayvacık'a ticari anlamda büyük hizmetler yapmış ve bir çok kere ilçede vergi rekortmeni seçilmiştir. 

Peki Ünal Şahin nasıl olmuşta AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bahsettiği metal yorgunluğuna yakalanmamıştır?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit!

Çalışarak…

Ünal Başkanın makam odasına 09' dan sonra geldiğine pek az kişi şahit olmuştur. Eğer başkan 09 dan sonra makam odasına geldiyse ya şantiyededir, ya belediyenin çalışmalarını inceliyordur veya ilçesinin iş takibi için Ankara’da dır.

Ünal Başkanı tanıyanlar çok iyi bilir. Ankara’da vekillerin kapısında, meclis kulisinde elinde dosya ile beklediğine 15 yıldır neredeyse bir çok kişi şahit olmuştur. Kendisi inatçı bir kişilikte ve tuttuğunu koparan bir yapıdadır.

Ayvacık'ı 15 yılda köy görünümünden çıkartıp bir ilçe havasına dönüştüren Ayvacık'ın mimarı M. Ünal Şahin’dir.

Çarşıda pazarda kendisini her zaman görmek mümkün olan Ünal başkan aynı zamanda çok iyi bir halk adamıdır da. Bazı AK Partili başkanların aksine kendini sırça köşklerde görmemektedir. Hatta yanılmıyorsam makam arabasını da uzun yıllardır değiştirmemiştir ve kullanmamaktadır . Ünal başkan bir turizmciye belediyeye şu makam aracını hediye et dese turizmcinin hediye etmeme gibi bir lüksü olur muydu mesela?

Kendisi Assos gibi bir turizm cennetini içinde barındıran bir ilçenin belediye başkanı. Gerisini siz düşünün..

Ünal Başkanın ismi hiçbir zaman şaibeye karışmamış, ilçedeki muhalefet partileri de bu anlamda Ünal Başkana herhangi bir söz söylememiştir bile. O yüzden Ayvacık’ta 31 Mart 2019 seçimlerinde Ünal Başkanın tekrar başkan seçilmesi en doğal sonuçtur. Üstelik isterse Ayvacık’ta AK Parti dışındaki tüm partiler ittifak yapsa da şansları zayıftır.

MHP Bu dönem başarılı komiser Selçuk beyi Ayvacık’tan aday göstermiştir. MHP Ayvacık’ta bugüne kadar aldığı sonuçlardan daha iyi bir sonuç alacak ama Ayvacık’ta başkan değişmeyecektir.

ÜNAL BAŞKAN’IN BAŞARILARI

15 Yıllık süreçte gecesini gündüzüne katarak Ayvacık için çalışan Ünal başkan iktidarında gücünü yanına alarak köy görünümlü Ayvacık’ı gerçek anlamda ilçe yapmıştır.

Ünal Başkanın 2004 yılından beri hayalini kurduğu liman projesi bu dönem gerçekleşmiş proje Ayvacık’a olmasa da Ayvacık’ ın beldesi Küçükkuyu’ya yapılmıştır.

İçme Suyu Arıtma Tesisi, Atık Su Arıtma Tesisi, Yeni içme suyu Şebeke Hattı, Yeni Kanalizasyon Hattı, Tarımsal Sulamalar ve özellikle Turizm projelerinde ilçeye çağ atlatan Ünal başkan yeni dönemde de başarılarını arttırarak yoluna devam edecektir.

ÜNAL BAŞKAN NEYİ YAPAMAMIŞTIR?

Spor tesislerinden, ilçesine kendi girişimleri ile kazandırdığı resmi kurumlara kadar, alt yapı yatırımlarına kadar bir çok alanda başarılı çalışmalara imza atan Ayvacık ilçesi ile adeta özdeşleşmiş olan Ünal Başkan neyi yapamadı biliyor musunuz?

Turizm ilçesi Ayvacık’ta turizm imarlı arsaları plansız dağıtarak ilçesini ranta kurban etmedi.

Bu ilkeli ve dürüst davranışından dolayı kendisini tebrik ediyor yeni dönemde kendisine şimdiden başarılar diliyorum.

Yolun ve bahtın açık olsun Ünal Başkan.

Göksel ACARAY

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiliz savaş gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan geçti
İngiliz savaş gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan geçti
Şifayı 160 Kilometre Uzakta Buldu
Şifayı 160 Kilometre Uzakta Buldu